Home Ľudia a Život Matrace a zdravý spánok k sebe neodmysliteľne patria

Matrace a zdravý spánok k sebe neodmysliteľne patria

by spravca
Matrace a zdravý spánok k sebe neodmysliteľne patria

Každý z vás pozná ten pocit po prebdenej noci. Nulová energia a nálada na bode mrazu znamenajú, že ste sa nevyspali, čo sa zákonite premietne do všetkých vašich aktivít počas dňa. Zároveň každý z vás tuší, že na kvalitu spánku vplýva hlavne výber postele a matraca. Viete, ktoré základné parametre matracov si musíte pri ich kupovaní všímať?

Na veľkosti veru záleží

V prípade matracov môžeme potvrdiť, že na veľkosti záleží. Ak si vyberiete príliš malú posteľ a malé matrace, tak nebudete mať dostatok priestoru pre spánok či zmeny polohy. Pre jednolôžko je ideálny matrac 90×200. Samozrejme, že rozmery závisia od vašej telesnej konštrukcie. Patríte medzi vyšších ľudí? Kúpte si matrac, ktorý vašu výšku presahuje aspoň o 20 cm.

Prečo sa matrac rýchlo vyleží

Nevhodná hrúbka matraca

Na vyležanie matraca má vplyv veľa faktorov. Ako prvé spomenieme hrúbku matraca. Pri tomto parametre vám radíme, aby ste dali prednosť takým, ktoré sú hrubšie ako 20 cm. Tenšie matrace majú tendenciu k rýchlejšiemu vyležaniu a hlavne nie sú veľmi pohodlné.

Nízka nosnosť

Na vyležanie matraca má vplyv tiež vaša hmotnosť. Dávajte si pri kupovaní matraca pozor na jeho nosnosť.

Tvrdosť matraca

S nosnosťou úzko súvisí tvrdosť matraca. Ľudia s vyššou váhou by si mali kupovať matrace, ktoré sú tvrdšie. Pri výbere matraca podľa tvrdosti zohľadnite tiež polohu, v ktorej najradšej spíte (spánok na chrbte – tvrdší matrac, spánok na boku – stredne tvrdý matrac, spánok na bruchu – stredne tvrdý matrac).

Výber roštu

Posledným a najdôležitejším faktorom vplývajúcim na vyležanie matraca je výber roštu. Rošt na posteľ si vyberajte podľa materiálu, z ktorého je vyrobený matrac. Najviac preferované lamelové rošty by mali disponovať aspoň 28 lamelami.

Najobľúbenejšie matrace

Medzi najobľúbenejšie matrace patria tie, ktoré sa vyrábajú z peny a latexu. Latexové matrace sa veľmi dobre prispôsobia krivkám tela, a preto sú pri spaní veľmi pohodlné. Penové matrace je možné vyrobiť z rôznych druhov pien. Vďaka variabilite penových výplní ich nájdete v podobne matracov pre alergikov, ľudí s pohybovými problémami alebo pre dlhodobo ležiacich seniorov.

You may also like