Home Rady a tipy Viete, ako sa starať o klimatizáciu v aute?

Viete, ako sa starať o klimatizáciu v aute?

by spravca
Viete, ako sa starať o klimatizáciu v aute?

Jazdiť v automobily počas leta bez klimatizácie si nevie predstaviť väčšina šoférov. Ďakujú za túto vymoženosť, ale na druhej strane si ju nevážia. Aby klimatizácia fungovala správne a nespôsobovala zdravotné problémy, musíte jej minimálne raz do roka venovať pozornosť. Dajte si predsavzatie, že od tohto roku vždy na jar klimatizáciu dostanete do formy.

Zanedbaná klimatizácia škodí autu i vám

Nevyčistená klimatizácia a staré filtre vedú k poškodeniu vozidla. Veľmi zle môžu dopadnúť aj pasažieri v aute ako v prípade, keď kúpite lacné pneumatiky u neovereného predajcu. V klimatizácii sa hromadí vlhkosť, ktorá je základom pre tvorbu plesní. Okrem toho sa v zanedbanej klimatizácii nachádzajú zárodky baktérií a množstvo prachu. Dýchať vychladený, ale znečistený až toxický vzduch nestojí za to. Počas jazdy sa vám bude zle dýchať, pocítite podráždené hrdlo a môžu sa vám zapáliť oči.

Nepríjemný je tiež zápach, ktorý sa zo zanesenej klimatizácie šíri do celého vozidla. Pravidelnou údržbu a čistením klimatizácie predídete poškodeniu kompresora, ktorý sa často nedá opraviť a jeho výmena je finančne náročná.

Frekvencia čistenia klimatizácie

Výmena filtrov a čistenie klimatizácie sú odporúčané raz za dva roky. Avšak pre perfektné a zdravotne neškodné fungovanie vám odporúčame zrealizovať údržbu každý rok. Budete si istí, že je klimatizácia pripravená na letnú prevádzku a neprekvapí vás v nepravej chvíli jej nefunkčnosť.

Bežnú starostlivosť o klimatizáciu zvládnete aj sami, ale odporúčame nechať túto činnosť na profesionálov zo servisu. A ako spoznáte, že je čas na servis? Ide o 3 varovné signály: zápach, pomalé vysušovanie okien a pomalé chladenie vzduchu. Kedy ide o poškodenie klimatizácie? Keď je hlučná a absolútne nechladí. Investujete do vozidla, kúpili ste snímač tlaku pneumatík, všímate si označenie pneumatík, máte na kolesách hliníkové disky a šetríte na údržbe klimatizácie? Tak tomu nerozumieme.

Čistenie a údržba klimatizácie

Čistenie klimatizácie sa dá zrealizovať veľmi jednoducho pomocou špeciálneho spreja s hadičkou. Sprej sa vstriekne do sania klimatizácie a nechá sa v systéme pôsobiť približne hodinu. Spreje nikdy nedokážu klimatizáciu vyčistiť tak precízne ako odborníci v servise. Servis využíva na čistenie ultrazvuk, ktorý je účinný na 100 %. Doma dokážete vymeniť kabínový filter, ktorý zachytáva nečistoty. Vyčistiť dokážete aj výparníky a prieduchy. Čo nedokážete sami je vysatie starej náplne, doplnenie chladiaceho média a výmenu oleja v kompresore. Keď chcete mať klimatizáciu v perfektnom stave, nerobte len čiastočnú údržbu. Radšej si priplaťte a nechajte všetko na servisných pracovníkoch.

You may also like