Home Ľudia a Život 5 zaujímavých informácií o elektronickom občianskom preukaze

5 zaujímavých informácií o elektronickom občianskom preukaze

by spravca
Elektronický občiansky preukaz uľahčí život vo viacerých smeroch. Zaujímavé informácie o eID.

Elektronické občianske preukazy vlastní veľa Slovákov. Podľa štatistík je ich celkový podiel zo všetkých vydaných občianskych preukazov vyše 65 %. Ak si myslíte, že ako fyzická osoba eID nepotrebujete, mýlite sa. Elektronický občiansky preukaz je možné využiť na komunikáciu s viacerými štátnymi inštitúciami.

1. Elektronický občiansky preukaz pomáha podnikateľom

Veľa ľudí má mylnú predstavu o tom, že eID využijú len podnikatelia. Je pravda, že pre začínajúceho podnikateľa je eID cestou k rýchlemu založeniu živnosti a lacnejšou cestou pre založenie s.r.o. i živnosti. Elektronický občiansky preukaz potrebujú všetci podnikatelia, ktorí sa rozhodli pre založenie s.r.o., pretože zápis do Obchodného registra i podávanie daňových priznaní je možné len elektronicky. Elektronický občiansky sa vám bude hodiť aj v prípade, že ste kúpili ready made s.r.o.. Veľa ušetria živnostníci. Vďaka elektronicky podanej žiadosti o zápis do Živnostenského registra v prípade voľných živností neplatia žiadne poplatky.

2. Elektronický občiansky preukaz pomáha bežnému občanovi

Dokonca aj bežní občania môžu mať vďaka eID oveľa jednoduchší život resp. ušetria čas. Pomocou elektronického podpisu vybavia daňové záležitosti. Podpis umožňuje online vybavenie zápisov do katastra, zmenu trvalého pobytu alebo všetky administratívne kroky spojené s prepisom motorových vozidiel. Rýchlejšie sa dostanete aj k sociálnej pomoci, ide napríklad o rodičovský príspevok a príspevok po narodení dieťaťa.

3. Elektronický občiansky preukaz je zadarmo

Neobávajte sa toho, že by ste za eID museli platiť vyšší poplatok. Pokojne si vymeňte starý, klasický občiansky za nový s čipom. Iste vás prekvapí, že k elektronickému občianskemu preukazu dostanete aj čítačku čipov. Znamená to, že do svete elektronického podpisu sa dostanete úplne zadarmo.

4. Elektronický občiansky preukaz sa vybavuje rovnako ako klasický

K elektronickému občianskemu preukazu sa dostanete rovnakou cestou ako k starým typom. Zájdite na políciu resp. na oddelenie dokladov a požiadajte o nový preukaz. Pracovníci vám spravia fotku, darujete im zopár podpisov a vyplníte formulár so zabezpečovacími prvkami t.j. číselnými kódmi. 

5. Používanie elektronického občianskeho preukazu je jednoduché

Po vyzdvihnutí eID sa musíte prihlásiť na portál slovensko.sk a stiahnuť si program na načítanie elektronického podpisu. Po stiahnutí a aktivácii schránky je možné komunikovať s úradmi elektronicky. Prístup dostanete ku všetkým spomínaným službám.

You may also like