Home Rady a tipy Aj dobré veci môžu viesť k zlým výsledkom

Aj dobré veci môžu viesť k zlým výsledkom

by spravca
Aj dobré veci môžu viesť k zlým výsledkom

Aj tie najužitočnejšie veci, ak sa preženú, môžu poškodiť vaše zdravie. Tu je niekoľko príkladov dobrých vecí, ktoré môžu viesť k zlým výsledkom.

Šport

Šport vás robí silnejšími a odolnejšími po fyzickej aj psychickej stránke. Pravidelné cvičenie bez preháňania predlžuje život. Prílišná vášeň pre šport, kedy človek balansuje na hranici rozumu, môže viesť minimálne k poškodeniu svalov, šliach a kĺbov. A ak mierne zaťaženie prispieva k dobrej nálade počas dňa a dobrému spánku v noci, potom pri nadmernom zaťažení sa všetko deje naopak. Navyše, pri príliš vysokej záťaži môže vaše srdce jednoducho zlyhať, najmä ak existuje predispozícia na kardiovaskulárne ochorenia. To samozrejme neznamená, že nemusíte telo zaťažovať. Mali by ste cítiť, že nie je ľahké vykonať cvik, no zároveň sa nepreťažovať.

Spánok

Nech otvoríte akýkoľvek článok, všade budú hovoriť o tom, aké dôležité je spať od 7 do 9 hodín, v závislosti od charakteristík tela, a že nemôžete spať menej ako tento čas. V opačnom prípade nedostatok spánku vedie k zvýšeniu krvného tlaku a môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a iných zdravotných problémov. Málokto však vie, že prílišný spánok nie je o nič lepší ako nedostatok spánku, pretože vyvoláva rovnaké problémy.

Antibiotiká

Antibiotiká sú jedným z najdôležitejších vynálezov v histórii ľudstva. Vďaka týmto liekom sa úmrtnosť ľudí mnohonásobne znížila, pretože v súčasnosti je ťažké predstaviť si situáciu, že človek zomrie na menšiu ranu, do ktorej sa dostali patogénne baktérie. Antibiotiká však môžu priniesť dobro ale aj zničiť náš svet. Ide o nekontrolovaný príjem týchto liekov. Niektorí ľudia ich berú z akéhokoľvek dôvodu, iným to trvá pár dní a potom prestanú. To všetko trénuje baktérie a rozvíja ich toleranciu voči antibiotikám. V dôsledku toho sa môže objaviť superbaktéria, na ktorú žiadny liek nezaberie.

Voda

Ak vypijete priveľa vody, znižujete hladinu sodíka v krvi, čo môže viesť k hyponatriémii. Tento stav spôsobuje slabosť, únavu, bolesti hlavy a pri vážnom nedostatku sodíka môže dokonca viesť ku kóme a smrti. Preto tvrdenie, že musíte piť čo najviac vody, je klam, a navyše nebezpečný. Normálne potrebuje dospelý človek asi 35 mililitrov vody na kilogram telesnej hmotnosti.

Umývanie rúk

Kvôli pandémii si ľudia konečne uvedomili, že hygiena rúk je dôležitá na zníženie rizika ochorenia. Začali sme si častejšie a dôkladnejšie umývať ruky, sledovať ich hygienu a to, čoho sa s nimi dotýkame. Je to správne, pretože takto môžete výrazne znížiť riziko chytenia infekcie po dotyku nosa, očí a iných slizníc špinavými rukami. Ale príliš časté umývanie rúk je vo väčšine prípadov ešte horšie ako nedostatok správnej hygieny. Mydlo totiž z pokožky zmýva ochrannú tukovú vrstvu, ktorá zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov. Ak si ruky často a dlho umývate, najmä pod horúcou vodou, povedie to prinajmenšom k suchej pokožke.

Zdravé stravovanie

Čoraz viac ľudí uvažuje o prechode na správnu výživu, ktorá bude obsahovať vyvážený počet bielkovín, tukov a sacharidov a kde transmastné kyseliny a iné škodlivé zložky chýbajú alebo sú minimalizované. Ak sa ale budete prejedať zdravým jedlom, nebude to o nič lepšie ako rýchle občerstvenie. Prejedanie spôsobuje vysoký krvný tlak, zvyšuje cholesterol, spôsobuje problémy s kosťami a kĺbmi, môže viesť k poruchám spánku a depresiám bez ohľadu na to, či jedlo bolo zdravé alebo nezdravé. Pamätajte, že dôležité sú nielen výhody produktov, ale aj ich obsah kalórií.

You may also like