Home Ľudia a Život Ako vyzerá perfektný pár turistických topánok

Ako vyzerá perfektný pár turistických topánok

by spravca
Chodíte často na túry? Kúpte si dva páry turistickej obuvi

Existuje perfektná turistická obuv? Pre niekoho je obuv dokonalá, keď je dizajnovo vyšperkovaná. Pre niekoho je na prvom mieste funkčnosť topánky a jej pohodlie. U turistickej obuvi by ste mali prihliadať práve na funkčnosť. Perfektný pár turistických topánok nájdete podľa nasledujúcich pravidiel.

Kam a ako často chodíte

Pred výberom obuvi do hôr si odpovedzte na otázku, ako často chodíte na túry. Dôležité je tiež to, kam chodíte. Ak sú vaše výlety v horách skôr občasnou záležitosťou, je zbytočné investovať do obuvi pre horolezcov. Turistická obuv môže byť kvalitná a za primeranú cenu. Napríklad topánky ušité z textilu v kombinácii s kožou nie sú drahé a pre občasných výletníkov budú stačiť. Pozor na to, ak obľubujte vysokohorskú turistiku. V tomto prípade si radšej priplaťte za obuv s vyšším strihom a pevnejšou podrážkou.

Znaky dobrej turistickej obuvi

Dobré turistické topánky sú vyrobené z kvalitných materiálov z vonkajšej i spodnej časti. Znamená to, že majú pevný a odolný zvršok, stabilnú a flexibilnú podrážku. Keď sa povie kvalita, skoro všetci si predstavia kožené topánky. Nielen koža je u trekingovej obuvi zárukou odolnosti. Súčasné technológie vo výrobe syntetickej kože a textílií dokážu robiť zázraky. Je jasné, že kožené topánky vydržia najdlhšie, ale na päty im stúpa syntetická koža. Navyše sú syntetické materiály ľahšie ako koža, takže ich na chodidlách takmer necítite.

Zvršok je o vzhľade, životnosti a ochrane klenby. Podrážka je o bezpečnosti, ochrane chodidla a kĺbov. Bez dobrej podrážky nebude dobrá ani topánka. Dámska turistická obuv a tiež obuv pre pánov je zväčša šitá s dvomi vrstvami podrážky. Spodná časť podrážky sa stará o trakciu pri chôdzi po vlhkej tráve a lístí. Dokáže rýchlo odvádzať vlhkosť i zabrzdiť nohu pri pošmyknutí. Všímajte si hrúbku a smerovanie vzoru. Hlbšie drážky a odvodové kanáliky na okrajoch sú znakom dobrej obuvi. Vnútorná časť podrážky odpruží nárazy a šetrí kĺby pred otrasmi.

Neviditeľné ochranné prvky

V turistickej topánke sa nachádzajú aj vrstvy, ktoré sú na prvý pohľad neviditeľné, ale veľmi dôležité. V prípade, že máte radi túru za každého počasia, kúpte topánky s vodeodolnou membránou. Nepríjemná je tiež vlhkosť, ktorá vzniká vo vnútri topánky. Membrána dokáže odviesť i vnútornú vlhkosť smerom von. Priedušnosť je zárukou, že ani po celom dni v topánkach po ich vyzutí neodpadnete od zápachu. Ak radi leziete po skalách, overte si vystuženie v prstovej a pätovej oblasti.

You may also like