Home Rady a tipy Snehové reťaze – Nielen pre bezpečnosť na zasnežených cestách

Snehové reťaze – Nielen pre bezpečnosť na zasnežených cestách

by spravca
Snehové reťaze – Nielen pre bezpečnosť na zasnežených cestách

Blížiaca sa zima znamená pre motoristov prípravy na zaviate alebo zľadovatené cesty. Súčasťou prípravy na zimu je kontrola technického stavu vozidla, výmena pneumatík a dokúpenie pomôcok. Jednou z pomôcok, ktorá patrí nielen na zasnežené cesty, sú snehové reťaze. Kedy vám reťaze na cestách pomôžu a aké si vybrať?

Snehové reťaze sú podceňované

Máme to šťastie, že žijeme v krajine, kde sa snehová nádielka vyskytuje prevažne v horách. Z tohto dôvodu sa niektorí motoristi po celý život nedostanú do situácie, kedy budú potrebovať snehové reťaze. Je síce pravda, že ide hlavne o pomôcku do hôr, ale zísť sa vám môže aj v iných situáciách a na iných ako zasnežených cestách.

Tri situácie, kedy reťaze využijete

Kde sa snehové reťaze využívajú? Podľa zákona na označených cestách, na ktorých je snehová pokrývka alebo ľad. Označené dopravou značkou C14 sú horské priesmyky a úseky ciest v horách, ktoré bývajú v zime často zaviate snehom a len ťažko prejazdné. Bez snehových reťazí by šoféri nedokázali prejsť cez záveje, snehové koľaje alebo do zaľadneného kopca. Druhou možnosťou, kde snehové reťaze použiť, sú parkoviská. Reťaze vám pomôžu vyjsť zo zaviateho parkoviska behom chvíle. Okrem zimného obdobia bývajú reťaze využívané pri prejazde cez rozbahnené cesty alebo štrkové cestičky.

Textilné alebo kovové snehové reťaze?

Stačia vám textilné snehové reťaze alebo musíte kúpiť kovové? Na túto otázku existuje jednoduchá odpoveď – riaďte sa tým, ako často jazdíte do hôr.

Textilné snehové reťaze

V prípade, že sa chystáte len na krátku dovolenku a zvyšok zimy budete jazdiť v meste, pokojne kúpte textilné reťaze. Overte si značku, pretože nie všetky sú akceptované v zahraničí. Istotu budete mať s reťazami AutoSock. Tieto reťaze sú tak flexibilné a obľúbené, že sa vyrábajú aj ako reťaze na dodávky a nákladné vozidlá. Nie sú síce lacnejšie ako základný model kovových, ale sú skladné a na kolesá sa inštalujú veľmi rýchlo. Testy pneumatík ich označili ako šetrné k behúňu i diskom.

Kovové snehové reťaze

Počas pravidelných ciest do hôr by vám textilné reťaze nestačili. Ich dojazd je totiž približne 400 km a účinok vo veľmi vysokých závejoch nižší ako u oceľových reťazí. Kovové reťaze vám vydržia niekoľko sezón a sú zárukou bezproblémovej jazdy v každej situácie, ktorá v zime na cestách nastane. Pri výbere kovových reťazí sa sústreďte na ich veľkosť, musia na kolesá sadnúť na milimeter. Zamerajte sa aj na stopu kovových ôk. Najviac účinné sú reťaze so šikmou stopou. Vhodné je overiť veľkosť priestoru medzi podbehom a pneumatikou. Niektoré športové vozidlá majú tento priestor úzky a príliš široké reťaze by mohli spôsobiť škody na karosérii alebo poškodiť zimné pneumatiky.  

You may also like