Home Ľudia a Život Čo by ste mali vedieť o elektrických kolobežkách

Čo by ste mali vedieť o elektrických kolobežkách

by spravca
Čo by ste mali vedieť o elektrických kolobežkách

Niekomu lezú na nervy a iní si už bez nich nedokážu predstaviť pohyb po meste. Dnes sa zameriame na elektrické kolobežky, ktoré sa stávajú obľúbeným dopravným prostriedkom. Elektrická kolobežka je veľmi skladná, ľahká, a preto si ju so sebou môžete zobrať kamkoľvek. Zároveň je riešením pre ľudí, ktorí sa chcú do práce dostať rýchlo, bez dopravných obmedzení a bez výdavkov na benzín či lístky verejnej dopravy. Čo by ste o elektrických kolobežkách mali pred ich kúpou vedieť?

Elektrická kolobežka nie je hračka, pre jazdcov platia pravidlá

Kúpiť si a jazdiť na elektrickej kolobežke nie je to isté ako keby ste využívali detské odrážadlá. V žiadnom prípade nejde o hračku, ale o dopravný prostriedok, ktorý je už zadefinovaný v zákone o cestnej premávke. Napriek tomu je stále vidieť veľa jazdcov koledujúcich si o zranenie či pokutu. Ak ste cyklista, tak vedzte, že pre jazdu na kolobežke platia podobné pravidlá ako počas jazdy na bicykli. Elektrickú kolobežku nesmú riadiť deti mladšie ako 15 – rokov a pozor si dávajte tiež na to, že pri jazde po chodníku nesmiete prekročiť rýchlosť 5 km/h či ohroziť chodcov.

Bezpečnostné prvky a ochrana jazdca

Zákon neprikazuje jazdcovi na kolobežke nosiť prilbu alebo reflexné prvky. Napriek tomu sa prilba zíde minimálne počas prvých kilometrov. Nezabúdajte ani na to, že elektrické kolobežky disponujú osvetlením. Znamená to nutnosť svetlá využívať hlavne pri silnom daždi, po zotmení alebo v hmle. Na kolobežke smie jazdiť len jeden človek a nesmú sa na nej prevážať zvieratá či ťažký náklad.

Ako si vybrať elektrickú kolobežku do mesta

Garantujeme vám, že si jazdu na elektrickej kolobežke rýchlo obľúbite. Nie je ťažké ju riadiť a ani udržiavať balans. Každú jazdu si vychutnáte, keď si vyberiete kvalitnú kolobežku. Pri jej kupovaní si všímajte niekoľko parametrov. V prvom rade jej dojazd. Nechcete predsa, aby vás počas jazdy prekvapila vybitá batéria. Na dojazd má vplyv terén a tiež váha jazdca. Preto si od údajov uvedených výrobcom odrátajte okolo 20 %. V prípade, že budete na kolobežke jazdiť len v meste, stačiť vám bude model s menšími kolesami. Lepšou voľbou sú gumové kolesá, ktoré dobre prekonávajú prekážky. Na mestské jazdenie vám postačí motor s výkonom okolo 250 – 300 W. Pri výbere elektrickej kolobežky si dajte načas a preštudujte si všetky jej vlastnosti. Veľký výber kolobežiek s detailným popisom nájdete po kliknutí na stránky internetového obchodu inSPORTline.

You may also like