Home Rady a tipy Manuál pre golfistov začiatočníkov: z čoho sa vyrábajú golfové loptičky

Manuál pre golfistov začiatočníkov: z čoho sa vyrábajú golfové loptičky

by spravca
Manuál pre golfistov začiatočníkov: z čoho sa vyrábajú golfové loptičky

Golfová loptička je dôležitou súčasťou výbavy každého golfistu. Správny výber loptičky ovplyvní jej točenie vo vzduchu, dĺžku letu i odraz od zeme. Preto je dobré vedieť, aké typy golfových loptičiek existujú a pre akého hráča sú ideálne. Pre golfistov začiatočníkov prinášame malý prehľad o tom, z čoho sa loptičky vyrábajú a aký vplyv majú vrstvy loptičiek na hru.

Z čoho sa vyrába obal golfovej loptičky

Podobne ako golfové palice sú aj loptičky vyrábané z rôznych materiálov, ktoré vplývajú na ich vlastnosti. Profesionálni golfisti a pokročilí hráči si často vyberajú loptičky, ktoré ponúkajú vyváženú kombináciu pocitu, kontroly a letových vlastností. Je dôležité skúšať rôzne typy loptičiek a zistiť, ktoré najlepšie vyhovujú vašej hre alebo sa poradiť s trénerom. Nezabúdajte ani na golfové oblečenie, jeho výber ovplyvní váš pocit počas hry.

Medzi najbežnejšie materiály používané na výrobu obalu loptičiek patria:

  • Uretánová zmes: Tento materiál sa používa pre väčšinu moderných golfových loptičiek. Je to mäkký materiál, ktorý poskytuje dobrý pocit pri kontakte s palicou a zabezpečuje vyvážený let.
  • Izoprenová zmes: Izoprén je tvrdší ako uretán. Poskytuje väčšiu pevnosť a odolnosť voči opotrebeniu. Na druhej strane prináša horší pocit pri kontakte s palicou a negatívne vplýva na kontrolu letu loptičky.
  • Balistický nylon: Golfové loptičky s obalom z balistického nylonu sú tvrdé, odolné voči poškodeniu, avšak majú obmedzené letové vlastnosti.

Loptičky pre profesionálnych hráčov sú často vyrobené z kombinácie uvedených materiálov, aby dosiahli ideálne parametre pri odpale, lete a zároveň boli odolné. Okrem obalu je dôležité aj jadro loptičky určujúce rýchlosť a energiu. Jadro môže byť vyrobené zo zmesí gumy, titánu, volfrámu alebo iných látok. Tvrdšie jadrá majú dlhší dolet, mäkšie jadrá uľahčujú rotáciu a cit. Na odpor vzduchu a trajektóriu letu vpláva tiež množstvo jamiek tzv. dimplov nachádzajúcich sa na povrchu loptičky.

Typy golfových loptičiek podľa konštrukcie

Konštrukcia golfovej loptičky určuje rýchlosť, vzdialenosť, kontrolu a trvanlivosť. Jednovrstvové loptičky sú najjednoduchšie a najlacnejšie loptičky, ktoré sa vyrábajú z jedného kusu plastu. Používajú sa hlavne na tréningových ihriskách alebo na minigolfe. Najpopulárnejšie sú dvojvrstvové golfové loptičky, pretože ponúkajú dobrú rovnováhu medzi vzdialenosťou letu, kontrolou a trvanlivosťou. Sú vhodné pre začiatočníkov. Novinkou medzi dvojvrstvovými loptičkami sú Titleist Tour Soft 2024, ktoré umožňujú dlhé a presné odpaly. Trojvrstvové loptičky lepšie rotujú a sú vhodné pre stredne pokročilých a pokročilých hráčov, ktorí vyhľadávajú presnosť a cit pri krátkych úderoch. Profesionálni hráči využívajú pri hre štvor až päťvrstvové loptičky. Tieto loptičky dosahujú maximálnu vzdialenosť a rotáciu.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like