Home Rady a tipy Výber správnej turistickej obuvi pre rôzne druhy výletov a aktívnych dovoleniek

Výber správnej turistickej obuvi pre rôzne druhy výletov a aktívnych dovoleniek

by spravca
Turistickú obuv vyberajte podľa terénu. Turistické topánky, ktoré podporia športový výkon. Nepremokavé a flexibilné topánky do hôr.

Vhodná obuv vám v horách zabezpečí pohodlie, bezpečnosť a vychutnanie si zážitkov naozaj naplno. No ako si vybrať tú správnu obuv, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám a plánovaným aktivitám? V tomto článku vám ponúkame niekoľko rád a odporúčaní, na čo sa zamerať pri výbere turistickej obuvi.

Turistická obuv na prechádzky i výstupy

Turistická obuv sa zaraďuje do niekoľkých kategórií podľa výšky zvršku, tuhosti podrážky a účelu použitia. Nízka turistická obuv nechráni členok, je ľahká, priedušná a pohodlná. Hodí sa na nenáročné výlety po rovinatých a pevných cestách. Je tiež vhodná na bežné nosenie v meste alebo na cyklistiku. Nevýhodou je menšia stabilita a ochrana členka, nižšia vodeodolnosť a slabšia izolácia.

Turistické topánky s vyvýšeným strihom, ktorého lem obopína členok, je skvelou ochranou proti vyvrtnutiu. Táto obuv je lepšie izolovaná a stále zostáva veľmi pohodlnou alternatívou. Zoberte si ju do hôr, ak preferujte mierne výstupy a treking po nerovnom teréne. Vysoká turistická obuv siaha nad členky, ktorým poskytuje maximálnu ochranu. Je ťažká, tuhá, vodotesná a izolovaná. Pánska a dámska turistická obuv s vysokým strihom je určená na náročné výlety po vysokohorských a exponovaných terénoch, na lezenie po skalách alebo na via ferraty.

Zamerajte sa aj na materiál obuvi

Turistická obuv sa vyrába z rôznych materiálov, ktoré ovplyvňujú jej vlastnosti, vzhľad a cenu. Kožené turistické topánky sú pevné a dobre odolávajú vlhkosti. Kožená obuv sa prispôsobí tvaru nohy, je priedušná a má dobré izolačné vlastnosti. Textilné topánky sú veľmi pohodlné, priedušné a oveľa lacnejšie ako kožené. Textilná obuv je vhodná na letné obdobie, je farebne pestrá a ľahko sa čistí. Nevýhodou textilnej obuvi je nižšia odolnosť, vodeodolnosť a slabá izolácia.

Okrem zvršku si overte aj podrážku. Gumové podrážky vyvinuté špeciálne na horskú turistiku dobre tlmia nárazy a priľnú aj na šmykľavý povrch. Gumová podrážka v závislosti od modelu topánok sa líši podľa tvaru, hrúbky, tvrdosti a vzoru. Dôležitým faktorom je aj značka podrážky, napríklad Vibram zaručuje kvalitu a spoľahlivosť.

Ako je to s odolnosťou voči premoknutiu?

Vodeodolnosť turistickej obuvi je dôležitá vlastnosť, ktorá zabraňuje premočeniu topánok alebo vlhkosti chodidiel. Nielen materiál topánok dokáže poskytnúť tieto vlastnosti. Veľmi záleží na impregnácii obuvi a aj na tom, či majú topánky membránu. Membrána je špeciálny materiál umiestnený medzi zvrškom a podšívkou obuvi. Prepúšťa von vlhkosť, ale zároveň neprepúšťa vlhkosť do vnútra. Najznámejšou a najpoužívanejšou membránou je Gore-Tex, ktorá je vysoko kvalitná.

Autor: Gabriela Kudláčová

You may also like