Home Ľudia a Život Populárne lži, ktorým chceme všetci veriť

Populárne lži, ktorým chceme všetci veriť

by spravca
Populárne lži, ktorým chceme všetci veriť

Neexistuje jediný človek, ktorý by v živote neklamal, a to je normálne. Ako najhoršie klamstvo možno nazvať to, ktorému sa snažíme sami uveriť, aj keď z toho nie je žiadny úžitok. Avšak aj keď si to uvedomíme, hovoríme si klamstvá alebo si dovolíme veriť klamstvám niekoho iného, aby sa nám život nezdal taký ťažký a fádny.

Karma ho dobehne

Chceme veriť, že zlí ľudia vždy dostanú to, čo si zaslúžia. Odrezal ťa niekto na ceste? Nevadí, za rohom by určite mali byť policajti, ktorí mu to zrátajú na pokute. Ponižoval ťa niekto v práci? Spravodlivosť zvíťazí a on sa nakoniec s hanbou poberie preč. Táto ilúzia trestania zlých ľudí umožňuje vyhnúť sa protiakciám. Navyše pomáha uistenie, že všetku špinavú prácu prevezmú vyššie sily a človek za svoje činy dostane v plnej výške. V skutočnosti karma nie vždy dobehne „zlých“ ľudí. Áno, spravodlivosť na tomto svete občas neexistuje a ostáva sa s týmto faktom vyrovnať a nevenovať pozornosť každej nepríjemnej situácii.

Budúci rok bude určite lepší

Toto si hovorí veľmi veľa ľudí, že nech bol minulý rok akokoľvek zlý, ten nasledujúci bude určite lepší. 31. december bude nahradený 1. januárom a všetky zlé entity, ktoré vládli minulý rok nahradia dobré entity. Ale realita, ako to už býva, udrie podľa svojej chuti. Áno, všetci chápeme, že kríza sa len zhoršuje, inflácia rastie, fanatici čoraz viac ničia všetko, čo tvorí rozumnú civilizáciu, a predsa, aby sme sa nezbláznili, nútime sa veriť, že už bude lepšie v budúcnosti. Je to pochopiteľné, predstavte si, ako by sme sa cítili, keby všetci jednohlasne opakovali, že sa niet z čoho tešiť a že budúci rok dá poriadne zabrať.

Zajtra začnem nový život

Dobré veci začínajú ráno, však? Takže zajtra určite začnete nový život. Aspoň tak si hovoríme. Zajtra však deň prebieha úplne rovnako ako včera a vy posuniete zmeny o ďalší deň, potom o ďalší atď. Toto je normálna obranná reakcia, pretože vo vašej hlave vzniká konflikt. Na jednej strane mozog, ktorý sa snaží o maximálnu lenivosť, na strane druhej vaša osobnosť, ktorá chápe, že treba niečo zmeniť, aby ste sa posunuli vpred. Keďže prvé je bez námahy a nenúti vás opustiť komfortnú zónu, zvolíme presne podľa mozgu a zostaneme na tom istom mieste. Aby sme ospravedlnili nedostatok zmien, hovoríme si, že to nie je na dlho a že sa to len na chvíľu odkladá.

Všetko má svoj čas

Táto fráza je univerzálna a zvyčajne sa spája s niečím negatívnym. Neuspeli ste na skúške a nezobrali vás na univerzitu? Tak potom ešte nie je tvoj čas. Už dlho si nevieš nájsť dievča? Len ste nenašli takú, ktorá by vám vyhovovala vo všetkých smeroch. Ale to je len sebaklam. Kto stanovuje hranicu, po ktorej život začne žiariť pestrými farbami? Ten čas je práve teraz, keď to zúfalo potrebujete. Neskôr to môže byť príjemné, ale nie ako v čase mimoriadnej potreby. Ak vám niečo nevyjde, nemusíte sa utešovať tým, že váš čas jednoducho neprišiel. Musíte vziať iniciatívu do vlastných rúk a nespoliehať sa na súhru okolností.

Mám sa fajn

V niektorých jazykoch, napríklad v angličtine, je fráza „ako sa máš“ používaná ako pozdrav, ako naše „ahoj“. Nie je zvykom dávať na to podrobnú odpoveď, pretože vo všeobecnosti je každému jedno, ako sa máš. Preto ľudia zvyčajne odpovedajú „všetko je v poriadku“ a snažia sa tomu sami uveriť. Nechceme zaťažovať druhých svojimi problémami, kaziť im náladu alebo ich obrátiť proti sebe, a tak sa púšťame do takýchto stereotypných fráz a potom aj začneme veriť, že všetko je naozaj normálne. A ak sa necítime dobre, je to len preto, že sme precitlivený.

You may also like