Home Ľudia a Život 4 zlé tipy na prežitie, na ktoré treba zabudnúť

4 zlé tipy na prežitie, na ktoré treba zabudnúť

by spravca
4 zlé tipy na prežitie, na ktoré treba zabudnúť

Tipy na prežitie sú v modernom svete pre nikoho málo užitočné, pretože žijeme vo veľkých mestách a nie v divokej prírode. Ale predsa je lepšie mať na pamäti niekoľko užitočných rád. Nie všetky poznatky o prežití sú však rovnako užitočné. Často je medzi nimi veľa zlých rád, ktoré buď nefungujú, alebo vám môžu aj uškodiť.

Svetové strany môžete určiť machom

Od detstva počúvate, že ak sa stratíte v lese, svoju polohu určíte podľa machu, pretože rastie vždy na severnej strane stromov. V skutočnosti mach rastie na ktorejkoľvek strane, ktorá je chránená pred svetlom, a v hustých lesoch môže obrastať celé stromy. Aj v lesoch s pomerne riedkym porastom môže rásť nielen na severnej strane. Mimochodom, ak sa zrazu stratíte v lese na južnej pologuli, tak tam tento princíp nefunguje, pretože mach bude rásť najčastejšie na južnej strane. Namiesto určovania smeru machom si pred cestou nainštalujte do smartfónu aplikáciu kompas, alebo ešte lepšie, vezmite si so sebou kompas.

Ak nezostáva dostatok vody, je potrebné znížiť jej spotrebu.

Jedna z najhorších rád, ktoré môžete počuť aj v populárnej kultúre. Zvyčajne sa v takýchto prípadoch hrdinovia ledva plahočia od dehydratácie, no napriek tomu nepijú a zvyšok vody si nechajú na neskôr. Ak ste dehydrovaní, vaše telo potrebuje vodu tu a teraz, nie dúšky po čase. Ak ste veľmi smädní, pite. Po uspokojení smädu sa stanete silnejšími a odolnejšími, budete mať chuť do života a následne sa zvýšia aj vaše šance na prežitie. V prípade, že čo najviac šetríte vodou a zároveň pociťujete silný smäd, môže sa stať, že stratíte vedomie z dehydratácie skôr ako sa dostanete k nejakej vode.

Ak vás uštipne had, musíte ho okamžite identifikovať a potom vysať jed

Ak sa vyberiete na dovolenku do tropickej krajiny, bude tam nepochybne veľa hadov. Jedno uhryznutie stačí na to, aby vám spôsobili prinajmenšom veľkú bolesť. Zvyčajne sa odporúča okamžite nájsť hada, ktorý vás uštipol, aby ste pochopili, na aký druh jedu by ste sa mali liečiť. Tento tip je užitočný, ak je had v tesnej blízkosti a vy ho vidíte. Ale ak sa niekam odplazil a vy ho začnete hľadať, nie je to dobré. S najväčšou pravdepodobnosťou stratíte vzácne minúty pre nič za nič. Namiesto toho čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc.

Čo sa týka odsávania jedu, je to ešte horšia rada. Faktom je, že jed môže byť blízko k pokožke a nespôsobuje vážne následky. Pri nasávaní sa jed dostane do slizníc úst a rýchlo sa vstrebáva do krvi, takže si tým môžete situáciu len zhoršiť. Okrem toho existuje vysoké riziko infekcie v rane. Najlepšou možnosťou je postihnutého čo najviac znehybniť, aby sa jed šíril čo najpomalšie, a okamžite mu vyhľadať lekársku pomoc.

Ak sa stratíte v lese, nemôžete zostať na jednom mieste

V lese stratení hrdinovia v knihách a filmoch neustále niekam chodia a veria, že len tak sa môžu dostať do civilizácie. V prípade, že zablúdite v malom lese a viete, že niekde nablízku vedie diaľnica alebo aspoň elektrické vedenie, pomôže pohybovať sa ktorýmkoľvek smerom bez odbočenia.

Ak sa stratíte vo veľkom lese, napríklad v džungli, je lepšie zostať na jednom mieste. Samozrejme, za predpokladu ak vám nehrozí, že narazíte na divú zver. Ak v blízkosti uvidíte orientačný bod, napríklad jazero, choďte k nemu. Zdôrazňujeme, že len v prípade, že sa tento objekt nachádza niekde v okruhu niekoľkých stoviek metrov. V iných prípadoch sa oplatí radšej minúť energiu na vybavenie prístrešku a založenie ohňa na zahriatie a odplašenie zvierat.

Pamätajte, že ľudia sa najčastejšie nedajú nájsť v lese, pretože zašli príliš ďaleko od predpokladaného miesta, kde boli naposledy videní. Keď zostanete na jednom mieste, zvyšujete šance na svoju záchranu.

You may also like