Home Ľudia a Život Prečo dávate dobré rady, ale sami sa nimi neriadite

Prečo dávate dobré rady, ale sami sa nimi neriadite

by spravca
Prečo dávate dobré rady, ale sami sa nimi neriadite

Môžete dať rodine, priateľom a známym skvelé rady, ktoré im pomôžu rýchlo a jednoducho vyriešiť naliehavé problémy. Nebojíte sa ich postrčiť k rozumnému riziku, pozriete sa na situáciu z ich života z iného uhla pohľadu, poviete im tie správne slová, povzbudíte ich a ponúknete prijatie vašej ponuky na ich podporu. Ale keď príde na riešenie vašich vlastných problémov, z nejakého dôvodu ste neaktívni. Je to zvláštne, pretože sa zdá, že vždy máte plán. Namiesto toho, aby ste sa riadili vlastnými radami, stagnujete na jednom mieste a myslíte si, že situácia je patová a nemôžete ju zmeniť. Dali sme dokopy pár dôvodov, ktoré vysvetlia, prečo dávate ľuďom okolo seba dobré rady, no sami sa nimi neriadite.

Nepočúvate sám seba

Ak neustále dávate dobré rady tým, ktorí sú vám drahí, pravdepodobne ste si už zvykli, že vás počúvajú, berú do úvahy váš názor a dôverujú vám. Prečo si teda nezačnete radiť rovnako? Začnite si pamätať, čo hovoríte v ťažkých situáciách svojim blízkym.

Keď sa vám napríklad kamarát sťažuje na prácu, hovorí, že je príliš unavený, nemá o to záujem, dostáva malý plat, poradíte mu to isté, čo by ste v tejto situácii urobili vy. S najväčšou pravdepodobnosťou ho dotlačíte k myšlienke, že je čas niečo zmeniť – skončiť a realizovať sa na novom mieste alebo v novej špecializácii. Zároveň aj vy sami dokážete dlhé mesiace či roky znášať zlý prístup vedenia, neustály stres a zlé pracovné podmienky, bez toho, aby ste vážne premýšľali nad zmenami.

Vo chvíľach, keď si uvedomíte, že váš život nejde tak, ako by ste chceli, je užitočné vypočuť si práve rady, ktoré dávate druhým. Určite vám pomôžu vyriešiť životnú situáciu, ktorá vás trápi.

Situáciu neposudzujete z pozície vonkajšieho pozorovateľa

Môže byť pre vás ťažké riadiť sa vlastnou radou z jednoduchého dôvodu, keď ponúkate rady pre inú osobu, pôsobíte ako vonkajší pozorovateľ, čo vám pomáha posúdiť situáciu bez zbytočných emócií a pochybností. Na to, aby ste túto radu využili aj vy, musíte sa prekonať, začnete si totiž myslieť, že s vami nie je všetko také zlé, že okolnosti sú iné, že ste nezohľadnili všetky premenné.

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je pokúsiť sa predstaviť si, že situácia sa nestala vám, ale vášmu dobrému priateľovi. Pozrite sa na to zvonku, čo by ste milovanej osobe poradili. Ak nájdete dôvody, prečo by ste mali dbať na vaše rady, budete sa motivovať k správnemu rozhodnutiu a správnemu konaniu.

Neoddeľujete svoj názor od názorov iných

Veľkou chybou, ktorú môžete urobiť, je neoddeliť svoj názor od toho, čo vám hovorí a radí okolie. Väčšina je zvyknutá presne sa riadiť radami zvonku. Najmä ak osoba, ktorá sa s vami rozpráva, nejako argumentuje svojím postojom. Ale je to problém. lebo ak sa pokúsite, môžete nájsť potvrdenie absolútne akéhokoľvek názoru, bez ohľadu na to, aký šialený je. Pre niekoho, kto sa nachádza v ťažkej situácii a nerozumie, čo má robiť, nie sú vždy nespoľahlivé rady zrejmé.

Preto si zapamätajte jedno jednoduché pravidlo, nikdy si nedovoľte preberať názory iných. Je lepšie si oddýchnuť, skontrolovať všetky prijaté informácie, analyzovať svoje myšlienky a pocity o danom probléme a sformulovať svoj vlastný postoj. Nikto nebude vedieť lepšie ako vy, čo robiť v konkrétnej situácii.

Bojíte sa urobiť chybu

Možno sa nebudete riadiť svojimi radami zo strachu, že urobíte chybu. Preto sa tak radi pýtate na názory ľudí okolo vás, ak budete robiť, čo vám radia, v prípade neúspechu môžete preniesť zodpovednosť na nich. Ak budete konať podľa svojich predstáv, budete sa musieť vyrovnať s myšlienkou, že vinu za chybu nesiete výlučne vy sami.

Naučte sa prevziať zodpovednosť. Táto zručnosť je potrebná pre každého dospelého a nezávislého človeka. A čím rýchlejšie sa to naučíte, tým ľahšie budete riešiť akékoľvek problémy bez toho, aby ste sa spoliehali na niekoho iného.

You may also like