Home Ľudia a Život Dôvody prečo ľudia neznášajú pondelky

Dôvody prečo ľudia neznášajú pondelky

by spravca
Dôvody prečo ľudia neznášajú pondelky

Ak pracujete podľa štandardného režimu pondelok až piatok, asi patríte k ľuďom, ktorí z celého srdca nenávidia pondelky. Je to deň, ktorý spôsobuje najsilnejšie negatívne emócie, stres, apatiu a niekedy aj úzkosť. Dali sme dokopy niekoľko dôvodov, prečo pondelok ľudia neznášajú.

Cez víkend nemáte čas na oddych

Hlavným dôvodom vašej nenávisti je pravdepodobne to, že počas dvoch dní voľna nemáte čas úplne relaxovať. Na to, aby ste sa dostatočne vyspali, venovali sa svojim koníčkom, videli svojich blízkych a ešte stihli porobiť všetky domáce práce, ktoré ste cez týždeň odkladali, vám sobota a nedeľa stačiť nebudú.

Existuje jedna možnosť, ako sa zo situácie dostať. Prestaňte plánovať veľa vecí na koniec týždňa. Je lepšie rovnomerne rozdeliť svoje úlohy a snažiť sa mať čas na ich dokončenie počas pracovných dní. Môžete si tak aspoň trochu uvoľniť víkend, aby ste si normálne oddýchli a strávili čas niečím príjemným.

Musíte ísť do práce

Kde zobrať motiváciu, silu a dobrú náladu v pondelok, ak musíte ísť do práce, ktorú neznášate? Bohužiaľ, toto je bežný problém väčšiny ľudí. Ak pracujete na mieste, ktoré vás nebaví a robíte niečo, čo vás vôbec nezaujíma, každý pondelok vnímate ako ďalší koniec sveta. Nežijete, ale doslova prežívate, chováte v sebe úprimnú nenávisť k všedným dňom a počítate hodiny do víkendu.

Skúste si nájsť niečo, čo vám bude viac vyhovovať, alebo si aspoň jasne formulujte prečo chodíte do práce, ktorú neznášate. Aby ste sa mohli radovať z toho príjemného čo získate vďaka tomu, že chodíte do práce.

Je pre vás ťažké zapadnúť do pracovného rytmu

Po víkende môže byť mimoriadne ťažké zapojiť sa do pracovného rytmu, sústrediť sa na dôležité veci a presvedčiť sa, že zvyšok je už za nami. Vaše myšlienky zamestnáva všetko okrem práce, najradšej diskutujete o najnovších správach s kolegami, rolujete v feede na sociálnych sieťach, snívate o dovolenke. Váš mozog sa jednoducho nezapne bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte. Prirodzene, v takomto stave sa vám bude ťažko pracovať. Na porovnanie, uprostred týždňa, keď ste už zvyknutí na neustále plnenie pracovných povinností, sa budete cítiť oveľa lepšie.

Máte priveľa práce

Pondelok je obľúbeným dňom na plánovanie dôležitých stretnutí, obchodných rokovaní, zostavovanie pracovného plánu na týždeň atď. Takáto záťaž po víkende je neskutočne otravná: ešte nie ste psychicky ani fyzicky pripravení vrhnúť sa na riešenie pracovných problémov. Ale všetkým naokolo nezáleží na vašom stave a každý od vás vyžaduje maximálne zapojenie. Môžete zmierniť svoju nenávisť k pondelkom, jednoducho neriešte všetko naraz. Skúste k problému pristupovať ako stratég a rovnomerne si rozdeľte pracovné úlohy na týždeň, aby ste sa v prvý deň nepreťažili.

Nie ste vopred pripravený na pondelok

Možno sa psychicky pripravujete na to, že v pondelok idete do práce, no musíte uznať, že málokedy podniknete nejaké kroky, aby ste si uľahčili prvý deň v týždni. Ak si neurobíte poriadok vopred, nepripravíte si oblečenie na ráno, nemyslíte na skoré vstávanie pred večerným posedením, potom sa pondelok zvrtne a je pre vás prakticky synonymom zbytočného stresu a starostí. Premyslite si viac víkend, bavte sa v piatok a sobotu a nedeľu si vyhraďte na dobrý spánok, relax a správne naladenie.

Zažívate vyhorenie

Prvý deň v týždni môžete úprimne nenávidieť, pretože ste zvyknutí tvrdo pracovať a veľmi málo oddychovať. Jednoducho sa nevenujete iným oblastiam života, a tak je vysoké riziko, že sa u vás rozvinie alebo už máte rozvinuté vyhorenie. Pamätajte na jednu dôležitú vec, aj keď máte šťastie a vašu prácu skutočne milujete, stále si musíte vedieť oddýchnuť. Nenarušujte rovnováhu medzi pracovným a osobným životom. V opačnom prípade budete každý pondelok cítiť potrebu spomaliť, prehodnotiť svoje názory na okolitú realitu a nakoniec obnoviť vnútorné zdroje.

You may also like