Home Rady a tipy 5 praktických informácií o štvorkolkách

5 praktických informácií o štvorkolkách

by spravca
5 praktických informácií o štvorkolkách

Fascinujú nás, otočíme sa za každou, počuť ich je z diaľky, pomáhajú, zabávajú, pracujú a vyvolávajú kontroverzné hádky. Štvorkolky – stroje, ktoré v zahraničí už desiatky rokov považujú za úplne bežné vozidlá. Bohužiaľ na Slovensku sme tak trochu pár rokov dozadu za západom, a preto nedokážeme naplno využiť možnosti štvorkoliek. Chcete vedieť niečo viac o štvorkolkách? Tento článok je určený práve pre vás.

1. Štvorkolky najviac využijete na farme

Štvorkolky sa vyrábajú v rôznom prevedení a neslúžia len na zábavu. Najviac ich využijete na farme, kde plne nahradia niekoľko strojov a dokážu toho oveľa viac ako traktor. Pre účely práce sú určené úžitkové štvorkolky. Najviac flexibilné a multifunkčné sú štvorkolky nákladné (UTV). Prakticky sa podobajú na traktor, ale vďaka veľkosti sa dostanú tam, kde by traktor nemal šancu. Zároveň sú rovnako výkonné ako iné ťažké stroje.

2. Na štvorkolku nepotrebujete špeciálny vodičák

Na jazdu so štvorkolkou vám stačí vodičské oprávnenie ako na automobil. Zároveň je možné so štvorkolkou jazdiť tam, kde môžu vojsť osobné vozidlá, trojkolky či motorky. Primárne neslúžia na jazdu po diaľnici. Ak sú na takúto jazdu homologizované a zvládnu vytiahnuť rýchlosť nad 80 km/h, pokojne s nimi jazdite po rýchlostných cestách a diaľniciach.

3. Štvorkolky je možné využívať celoročne

Už spomínané UTV štvorkolky sú ideálnym strojom na celoročné jazdenie a celoročnú prácu. Majú kabínu ako traktory a sedadlá pre viac pasažierov. Ak chcete štvorkolku využiť naplno po celý rok, kúpte k nej snežné pásy. V zime vymeníte kolesá za pás a nemusíte sa obávať zapadnutia do snehu. Po snehovej prikrývke sa budete kĺzať ako na snežnom skútri. Štvorkolka nestratí výkon a môžete s ňou odhŕňať sneh alebo prevážať náklad.

4. Prvé štvorkolky neslúžili na zábavu

Úplne prvú štvorkolku vyrobila automobilka Honda v roku 1967. Pôvodné štvorkolky sa vôbec nepodobali na tie dnešné. Niektoré mali dokonca až 6 kolies. Neskôr sa počet kolies ustálil na štyri a štvorkolky sa využívali predovšetkým na prácu na poli. Nadšení poľnohospodári nedali na štvorkolesové stroje dopustiť, ale časom zistili, že jazda v extrémnom teréne je predsa len zábavnejšia ako práca. Prvé športové štvorkolky sa začali vyrábať v 90. rokoch minulého storočia.

5. Pre využívanie štvorkolky musíte uzavrieť poistenie

Štvorkolky musia so sebou voziť výbavu a byť povinne poistené ako iné vozidlá. Čo sa výbavy týka, povinná je lekárnička, poistky, výstražný trojuholník a reflexná vesta. Nezabúdajte ani na nosenie ochrannej prilby ako na motorke.

You may also like