Home Rady a tipy 5 zásad, ako prenajať jachtu na letnú dovolenku

5 zásad, ako prenajať jachtu na letnú dovolenku

by spravca
5 zásad, ako prenajať jachtu na letnú dovolenku

Veľa ľudí sa budúci rok vzdá dovolenky z dôvodu zdražovania. Zdražovanie sa totiž netýka len energií a potravín. Už v tomto období je jasné, že letné dovolenky v hotelových rezortoch budú takmer o tretinu drahšie. Váš sen o dovolenke pri mori zmeňte na dovolenku na mori. Prekvapí vás, že dovolenka na jachte vás vyjde menej ako v hoteli.

1. Kedy začať plánovať dovolenku?

Dovolenku na jachte by ste mali začať plánovať v predstihu niekoľkých mesiacov. Dopyt je veľký a lode na predaj či na prenájom idú na dračku. Odporúčame vám ako termín plavby zvoliť začiatok leta alebo jeseň. Počasie v dovolenkových destináciách je v tomto období pekné a ceny nízke. Samotný prenájom lode mimo sezóny znamená rozdiel niekoľkých stoviek eur.

2. S posádkou alebo bez?

Na prenájme posádky môžete ušetriť 500 až 600 eur. To je približná cena prenájmu služieb kapitána na jeden týždeň. Okrem odmeny musíte rátať s tým, že pre posádku je nutné zaobstarať jedlo. Plus vás kapitán oberie o jedno voľné miesto na spanie. Lepším variantom je, keď nájdete vo svojom okolí niekoho, kto vlastní kapitánsky preukaz. Pozor na to, že na mori nestačí preukaz vodca malého plavidla.

3. Plachetnica alebo katamarán?

Na výber budete mať viac typov lodí. Najviac využívané sú plachetnice a katamarány. Možné je prenajať aj motorový čln, ktorý nie je až tak obľúbený z dôvodu vysokej spotreby a malých priestorov na palube. Najlacnejšie vás vyjdú plachetnice, ktoré využívajú na pohyb silu vetre a pomáha im motor. Katamarány sú vhodné pre väčšie skupiny ľudí.

4. Kde sa plaviť?

Okrem poplatkov za prenájom lode alebo prenájom posádky si pripravte peniaze na benzín, miestnu daň a kotvenie v prístavoch. Poplatky za kotvenie sú najnižšie v Chorvátsku, Turecku a Grécku. Nejde len o samotné poplatky, ale tiež o dopravu do prístavu.  Z tohto hľadiska vychádza najlacnejšie plavba v Chorvátsku.

5. Potrebujem zálohu?

Samozrejme, že skvelé by bolo, keby ste mohli zháňať jachty na predaj. Ale na vlastnú jachtu budete asi ešte dlho šetriť. Ak máte nejakú loď vyhliadnutú a našli ste tiež posádku, môžete agentúru osloviť a uzatvoriť zmluvu o prenájme lode. Zväčša už pri podpise zmluvy zaplatíte od 20 do 50 % z celkovej sumy prenájmu. Výška zálohy závisí od spoločnosti, ktorá vám loď prenajíma. Zvyšnú časť sumy doplatíte 30 dní pred dovolenkou.

You may also like