Home Rady a tipy Ideálne vchodové dvere. Takto ich vyberiete

Ideálne vchodové dvere. Takto ich vyberiete

by spravca
Ideálne vchodové dvere. Takto ich vyberiete

Vchodové dvere ako výplň stavebného otvoru majú veľa funkcií. Ide predovšetkým o ochranu pred vlámaním, izoláciu zvuku a tepelnú izoláciu. Je nutné, aby ste pri výbere ideálnych vchodových dverí na tieto funkcie mysleli a nebrali ohľad len na vzhľad. Ako vybrať perfektné vchodové dvere?

Vchodové dvere – izolácia

Pri výbere vchodových dverí do rodinného domu je veľmi dôležitým parametrom výberu tepelná izolácia. Vchodové dvere budú jedinou bariérou, ktorá zabráni tepelným stratám. Preto si pri výbere dverí všímajte údaje od výrobcu o energetickej triede. Dôležitý je tiež údaj o prestupe tepla. Dvere s dobrou izoláciou musia spĺňať hodnoty prestupu tepla pod 1,0 W/m2.K. Čím bude táto hodnota nižšia, tým dvere prepustia do interiéru menej chladu. V rušnejších častiach mesta si dávajte pozor tiež na zvukovú izoláciu. Protihlukové dvere najvyššieho štandardu sa dajú kúpiť s hodnotou útlmu nad 40 decibelov.

Vchodové dvere – bezpečnosť

Dvere a okná musíte dostatočne zabezpečiť proti vlámaniu. Štatistiky vlámaní do domov sú vysoké a nevítaní návštevníci milujú plastové okná či dvere, ktoré nemajú žiadne bezpečnostné prvky. Práve plastové okná cena ľudí zaujíma viac ako ich možnosti zabezpečenia voči vlámaniu. Ešte viac ako u okien dbajte na bezpečnosť u dverí. Bezpečnosť dverí závisí od materiálu a prevedenia kovania. S ohľadom na materiál sú najbezpečnejšie dvere z hliníka a masívneho dreva. Ak si chcete byť istí, že zlodeji dvere neprekonajú, sústreďte sa na výber dverí s bezpečnostnou triedou tri a viac.

Vchodové dvere – materiál

Materiál dverí vplýva na všetku už menované faktory (izoláciu a bezpečnosť), zároveň je dôležitý kvôli dizajnu. Klasické materiály ako drevo a plast postupne nahrádza hliník. Obľúbené sú tiež kombinácie materiálov a sklené prvky.

Drevené vchodové dvere

Drevené dvere síce vyzerajú skvele, ale vyžadujú si veľké nároky na starostlivosť. Samozrejme, že drevené dvere nie sú ani lacné. Ak sa rozhodnete pre drevo, myslite na to, že jedine vďaka správnej údržbe vám vydržia dlho. Keď sa o drevené dvere budete starať, odvďačia sa vám dobrými tepelnými a zvukovými vlastnosťami.

Plastové vchodové dvere

Plastové vchodové dvere nájdete v súčasnosti na väčšine novostavieb. Nielenže sú cenovo veľmi výhodné, ale tiež vyzerajú skvele vďaka možnosti výberu veľkej škály farieb a povrchových úprav. Pri výbere plastových dverí príliš nešetrite, pretože podozrivo lacné dvere sa časom začnú deformovať pod vplyvom vysokých teplôt. Ak si priplatíte, vaše plastové dvere budú bezpečné a zaručia skvelú izoláciu.

Hliníkové vchodové dvere

Máte na dvere pripravený vyšší rozpočet? V tomto prípade kúpte jedine hliníkové vchodové dvere. Sú nositeľmi všetkých skvelých vlastností plastových dverí a k tomu sú veľmi stabilné, pevné a nehrozí u nich riziko skrútenia či zmeny tvaru. Oceníte ich jednoduchú údržbu a dlhú, bezporuchovú životnosť.

You may also like