Home Rady a tipy 5 spôsobov, ako sa zbaviť unavených očí

5 spôsobov, ako sa zbaviť unavených očí

by spravca
5 spôsobov, ako sa zbaviť unavených očí

V modernom svete mnohí ľudia trávia viac ako 10 hodín denne pri počítači a medzitým hľadia na svoj smartfón. To všetko neprospieva najmä očiam, ktoré sú unavené neustálou námahou. Vyskytuje sa nepohodlie alebo dokonca bolesť, suché oči, začervenanie, zhoršuje sa vnímanie farieb a jasnosť obrazu. Postupne zrak upadá a aj človek, ktorý mal 100% videnie, je nútený nosiť okuliare. Čo robiť, ak máte pocit unavených očí a je potrebné ich odstrániť? Existuje niekoľko spôsobov, ako dopriať očiam odpočinok.

Priložte si teplý uterák

Jedným z najúčinnejších riešení je vyrobiť si improvizovanú pleťovú masku. Vezmite si na to čistý uterák, vložte ho do vriacej vody na dezinfekciu, vyberte, nechajte vychladnúť na príjemnú teplú teplotu, potom si ľahnite na posteľ alebo sa len oprite o kreslo a položte vlhký uterák na zavreté oči na 5-10 minút. Takýto teplý obklad nielenže zbaví únavy, ale aj nepohodlia či bolesti, zlepší prietok krvi, uvoľní svaly a hydratuje pokožku. Samozrejme, že takáto procedúra môže byť použitá len pri absencii zápalových procesov.

Urobte si studený obklad

Chladivý obklad, na rozdiel od predchádzajúceho, oči nielen uvoľňuje, ale aj povzbudzuje. Môžete to urobiť obyčajnými vatovými tampónmi namočenými v studenej vode, ale najlepšie je použiť harmančekový odvar alebo čierny alebo zelený čaj. Okrem toho, že hydratujú, pôsobia protizápalovo a tiež pomáhajú redukovať vačky pod očami . Ale uvedomte si, že rovnako ako pri teplom obklade musíte použiť filtrovanú vodu a čisté obklady, ako sú vatové tampóny.

Vykonajte relaxačné cvičenie palming

Cvičenie palming, ktoré vyvinul lekár William Bates, síce nezlepší videnie, ale rozhodne má relaxačný účinok. Ak to chcete urobiť, posaďte sa alebo si ľahnite a relaxujte. Potom zakryte oči rukami tak, aby ste mali prsty na čele a dlane úplne zakryli oči. V tomto prípade by dlane nemali tlačiť na očné buľvy a svetlo by nemalo prenikať cez prsty. Ruky by mali byť teplé, aby mali dodatočný relaxačný účinok. Na uvoľnenie očí a zmiernenie únavy stačí toto cvičenie robiť 5 minút. Zatvorte oči a predstavte si niečo príjemné na umocnenie pozitívneho účinku.

Vykonajte jednoduché cvičenie očí

Zdá sa, že namáhaním očí únavu len umocňujete, no efekt je práve opačný. Faktom je, že pri dlhšej práci na počítači sú oči dlhú dobu približne v rovnakej polohe a len zriedka blikajú. Spolu so svetlom smerujúcim z monitora to vedie k únave. Vyskúšajte cvičenie na posun sústredenia. Ak to chcete urobiť, natiahnite ukazovák pred seba a zamerajte sa na jeho špičku a snažte sa ho preskúmať čo najpodrobnejšie. Potom ostro presuňte zaostrenie na vzdialenú stenu, alebo lepšie na niečo mimo okna a zamerajte sa na detaily. Potom tiež ostro zaostrite na prst, opäť na vzdialený objekt, a tak niekoľkokrát. Ďalším jednoduchým cvičením je rotácia očí. Striedavo sa pozerajte dole, potom hore, potom doľava a doprava. Tieto dva jednoduché cviky nielenže odbúrajú únavu, ale precvičia aj očné svaly.

Znížte jas

To platí nielen pre technológiu, ale pre celé prostredie. Na zariadeniach je vhodné nastaviť adaptívny jas tak, aby sa prispôsobil stupňu osvetlenia v okolí. Okrem toho sa oplatí nasmerovať svetelné zdroje tak, aby nezasiahli oči a svetlo dopadalo na predmety, na ktoré sa pozeráte. Tiež nezabudnite na rozlíšenie. Ak je príliš malé alebo príliš veľké, spôsobuje to nadmerné namáhanie očí, neustále zaostrovanie na malé a veľké predmety.

You may also like