Home Ľudia a Život Ako ušetriť štvrtinu paliva?

Ako ušetriť štvrtinu paliva?

by spravca
Ako ušetriť štvrtinu paliva?

Zdá sa vám, že váš automobil v poslednej dobe žerie palivo šialenou rýchlosťou? Za zvýšenou spotrebou benzínu či nafty môže stáť veľa faktorov. V zimnom období tkvie problém zvýšenej spotreby v doplnkovej výbave, ktorú počas mrazov využívate. Príčinou je samozrejme aj štýl jazdy. Ušetriť až štvrtinu paliva môžete tak, že eliminujete využívanie výbavy vo vozidle a zmeníte svoje šoférske návyky.

Je ti teplo, šofér?

Aj vy milujete trópy v interiéri vozidla? Ak áno, nemôžete sa čudovať, že tankujete častejšie ako v lete. Doplnková výbava vo vozidle môže zvýšiť spotrebu vozidla až o štvrtinu. Alebo naopak jej nevyužívaním môžete štvrtinu ušetriť. V prípade, že jazdíte denne desiatky kilometrov, ide o úsporu, za ktorú kúpite nové zimné pneumatiky. Nielen klimatizácia je kameňom úrazu. Prakticky všetky elektronické zariadenia vo vozidle dokážu spotrebu zvýšiť. Na svoju prevádzku totiž potrebujú energiu, ktorú im vyrába motor pri spaľovaní paliva.

Čo vypnúť vo vozidle, aby spotreba klesla?

Úplne zbytočné je vyhrievanie zadného skla. Ak ste okná očistili, ihneď vyhrievanie vypnite. Pokojne myslite na to, ako si na jar kúpite letné pneumatiky Kormoran, pretože ste vďaka vypnutiu daného systému ušetrili približne 0,7 l na 100 km. Odporúčame vypnúť aj vyhrievanie sedadiel a radšej si pod zadok vložiť deku. Zbytočnosťou je vyhrievanie volantu. Vo vykúrenom vozidle volant iste nevychladne. Na vysušenie zarosených skiel vám namiesto dlhého fúkania teplého vzduchu z klimatizácie postačí na pár sekúnd otvoriť okno.

Autoškola pre šetrných

Možno by nebolo na škodu, keby autoškoly organizovali kurzy úspornej jazdy. Počas takéhoto kurzu by sa šoféri naučili, že nemajú na streche voziť strešný box alebo nosič, keď ho nevyužívajú. Že majú z kufra vyhodiť starú batériu a iné zbytočne. Oplatí sa tiež tankovať kvalitné palivo so správnou viskozitou, s ktorým najazdíte viac kilometrov. V autoškole pre šetrných by vás naučili techniku jazdy, ktorá šetrí pri každom kilometri. Motor má bežať len vtedy, keď jazdíte. Ak dlho stojíte pred obchodom a čakáte na partnerku, motor vypnite. Ak stojíte na červenej, tiež sa oplatí motor vypnúť. Neoplatí sa hrať na pretekára formuly 1. Akcelerácia, prudké rozjazdy a náhle brzdenie sa s úsporou paliva nekamarátia. Všade, kde je to možné, brzdite motorom. A všade, kde je to možné, jazdite na nižších otáčkach. Zabúdať nesmiete ani na stav pneumatík, a to konkrétne na tlak v pneumatikách. Správne nahustené pneumatiky majú nižší odpor a znižujú spotrebu paliva.

You may also like