Home Rady a tipy 7 tipov ako ušetriť

7 tipov ako ušetriť

by spravca
7 tipov ako ušetriť

Máme možnosť sledovať ako všetko okolo nás zdražieva doslova zo dňa na deň. Pred očami sa nám menia cenovky. Toto sa netýka len cien pohonných hmôt a potravín, ale aj stavebného materiálu, oblečenia, nehnuteľností a vlastne takmer všetkého. Je možné aj v takejto neľahkej finančnej situácii ešte niečo ušetriť? Prinášame pár tipov ako na to.

Choďte pešo

Aj vzhľadom na narastajúcu cenu pohonných hmôt je pre váš rodinný rozpočet vhodnejšie vybrať presun na kratšie trasy po vlastných nohách alebo na bicykli. Dni sa otepľujú a navyše urobíte niečo aj pre svoje zdravie.

Využite potraviny, ktoré máte doma

Dokúpenie potravín do chladničky je pre niekoho jednoduchšie ako siahnuť po staršie zásoby. Pred nákupom najprv skontrolujte všetky potraviny, ktoré máte doma k dispozícii a zvážte, či je ich doplnenie naozaj nutné. Naučte sa pripravovať jedlo zo šošovice, fazule, cíceru a podobne. Sú to lacné a zdravé alternatívy.

Obmedzte impulzívne nákupy

Skúste sa naučiť rozlišovať, čo je len momentálnou túžbou a čo naozajstnou potrebou. Nekupujte niečo len preto, že je to v akcii. Samozrejme, niekedy si treba spraviť aj radosť, no v rozumnej miere. Pomôckou pri šetrení v domácnosti a obmedzovaní impulzívnych nákupov môže byť pravidlo 24 hodín. Ak niečo naozaj chcete, počkajte s nákupom minimálne jeden deň. Keď aj po tomto čase bude vaša túžba rovnako silná a názor nezmeníte, zainvestujte.

Šetrite na energiách

Ušetriť môžete už len vďaka výmene klasických žiaroviek za ich LED verziu. Hoci stoja viac, vydržia vám oveľa dlhšie a sú úspornejšie. Najlepšou možnosťou by bolo automatické zhasínanie svetla. Ďalšou radou, ako ušetriť na poplatkoch za elektrinu sú spotrebiče a nabíjačky. Mnoho domácností ich má zapojené v zástrčkách, aj keď ich aktuálne nevyužíva. Televízor a rádio tiež nemusia byť vašimi 24 hodinovými spoločníkmi. V zime to zase nepreháňajte s kúrením. Odporúčaná teplota je 20 až 23 °C, v kúpeľni môžete mať o niečo viac, v spálni zase menej.

Radšej si požičajte ako kupujte

Nie všetko, čo prestane fungovať je nutné nahradiť novým. Hlavne pokiaľ ide o vec, ktorú nepoužívame pravidelne. A samozrejme, ak sa dá, najprv sa snažte dať pokazenú vec opraviť.

Nenosené veci posuňte ďalej

Veci, ktoré nenosíte, nemusíte doma opatrovať v skrini alebo vyhadzovať. Nakupovanie online je momentálne in a tak si predajom svojho šatníka môžete aj trochu privyrobiť.

Vymeňte drahú kozmetiku za prírodnú

Ak máte doma olivový alebo kokosový olej, med, uhorku, jogurt, bylinky, či akékoľvek iné potraviny použiteľné aj pre naše telo, nemusíte utrácať za drahé kozmetické prípravky. A navyše, takto pripravená maska je omnoho zdravšia a výživnejšia.

You may also like