Home Rady a tipy Ako postupovať pri zrážke so zverou

Ako postupovať pri zrážke so zverou

by spravca
Postup po zrážke so zverou

Divo žijúce zvieratá vám môžu skočiť pod automobil v zalesnenom území, ale tiež pri prejazde v okolí polí. Zrážka so zverou je veľmi nepríjemná skúsenosť, ktorá prinajmenšom skončí poškodením vozidla. Bohužiaľ sú niekedy výsledky zrážky oveľa viac devastujúce. V prípade, že ste sa zrážke nedokázali vyhnúť, je nutné postupovať podľa istých pravidiel, ktoré sú dané zákonom.

Kedy si dávať na zver pozor

Zrážka so zverou sa vám môže prihodiť počas celého roka. Na snehovej pokrývke počas zimy zabránia šmyku a zrážke snehové reťaze, ktoré oceníte aj pri prudkom stúpaní alebo klesaní. V lete sa vyvarujte na označených úsekoch ciest vysokej rýchlosti. Najviac rizikovými sú skoré ranné alebo večerné hodiny, kedy celé stáda zveri hľadajú potravu. Počas tuhej zimy, kedy sú kŕmidla prázdne, môže byť zver naozaj zúfalá a ocitnúť sa aj tam, kde by ste to nečakali. Z tohto dôvodu by spomínané reťaze mali so sebou voziť majitelia všetkých vozidiel. Dajú sa zakúpiť vo variante ako reťaze na SUV 4×4, reťaze na dodávky i iné vozidlá. Ak pred sebou uvidíte zvieratá, tak máte dve možnosti. Prvou je naozaj prudké brzdenie a druhou vyhýbací manéver. Vyhýbať sa zveri je bezpečné len na miestach s dobrou viditeľnosťou a tam, kde nehrozí kolízia so stromom alebo protiidúcim automobilom. Skoro všetci šoféri robia pri spozorovaní zveri chybu v tom, že blikajú svetlami alebo trúbia. Zviera sa stane nevyspytateľné a riziko zrážky sa zvyšuje. Zrážke so zverou sa dá predísť pomocou rôznych zariadení, ktoré vysielajú ultrazvukové signály a zviera bezpečne odplašia.

Postup po zrážke so zverou

Nepodarilo sa vám zveri vyhnúť? Nezúfajte a buďte v pokoji, stres nič nevyrieši. Ak nie ste zranení, tak postupujte nasledovne:

  • Odstavte vozidlo na bezpečnom mieste. Zabezpečte, aby bolo vozidlo videné – zapnite výstražné osvetlenie. Oblečení v reflexnej veste umiestnite na vozovku výstražný trojuholník. Trojuholník je nutné umiestniť vo vzdialenosti 50 m od miesta nehody mimo diaľnice a na diaľnici 100 m od vozidla.
  • Ihneď privolajte políciu. Ak by ste z miesta nehody odišli a navyše si so sebou zviera odniesli, hrozí vám vysoká pokuta alebo dokonca trest odňatia slobody.
  • Kontaktujte poisťovňu, ktorá vás informuje o tom, aké potvrdenia budete potrebovať pre plnenie poistného krytia. Pokúste sa všetko detaile zdokumentovať pomocou mobilného telefónu.

You may also like