Home Rady a tipy Bojíte sa jazdiť počas búrky? Dodržujte tieto pravidlá a búrka vás neohrozí

Bojíte sa jazdiť počas búrky? Dodržujte tieto pravidlá a búrka vás neohrozí

by spravca
Bojíte sa jazdiť počas búrky? Dodržujte tieto pravidlá a búrka vás neohrozí

V priebehu mesiaca máj je hrozba búrky takmer na dennom poriadku, a preto sa niektorí motoristi vyhýbajú svojmu vozidlu pred každou predpoveďou silných dažďov. Strach z búrky sa odborne nazývaj astrafóbia a postihuje všetkých ľudí bez rozdielu. Pred búrkou sa títo ľudia schovávajú vo vnútri budov a von by ste ich nedostali ani za nič. Čo však robiť, keď potrebujete jazdiť? Dodržujte pravidlá jazdy v búrke a nemusíte sa obávať bleskov, dažďa a ani silného vetra.

Vo vozidle ste pred bleskami v bezpečí

Nebezpečne vyzerajúce blesky sú pre pasažierov automobilu neškodné. Vo vnútri vozidla ste odizolovaní a nehrozí vám úder bleskom. Veľa ľudí sa domnieva, že to, čo chráni automobil pred bleskom sú letné pneumatiky. Nie je to pravda. V tomto prípade ide o tzv. Faradayov efekt, ktorý je zárukou, že náboj z blesku sa udrží len na povrchu kovovej konštrukcie automobilu a do vnútra neprenikne. Obávať sa nemusíte ani v prípade, že máte na streche strešný box. Znamená to, že prvý strašiak z búrky môžete vyhodiť z hlavy. Pozor však na to, že po údere blesku sa vo vozidle deaktivizujú všetky elektronické zariadenia, a preto sa snažte vypnúť motor a odstaviť vozidlo.

Bezpečná jazda na vlhkej vozovke

Veľa rizikových situácií si motoristi privolajú sami nezodpovednou jazdou. Ak si nie ste istí svojimi šoférskymi schopnosťami, nájdite pre auto vhodné miesto na zastavenie a jazdu v búrke neriskujte. Skúsení šoféri by nemali preceňovať svoje schopnosti. Jazdu spomaľte a na plyn nešliapte ani na diaľnici. Vo vysokej rýchlosti v prílivoch dažďovej vody auto neubrzdíte len tak jednoducho. Najviac obozretní buďte na začiatku búrky, kedy je vozovka najviac šmykľavá. Je to spôsobené tým, že na ceste je prach a olejové škvrny, ktoré sa po zmiešaní s vodou kĺžu. Proti aquaplaningu vás dokážu ochrániť pneumatiky. Všímajte si testy pneumatík. Vyhľadávajte také pneumatiky, ktoré prešli testami počas jazdy na vlhkej vozovke a majú dobrý odvod vody z drážok. Medzi pneumatiky s týmito vlastnosťami patria pneumatiky Kormoran.

Nepriateľom je aj silný vietor

Posledným prejavom búrky býva silný vietor. Počas víchrice platia rovnaké pravidlá ako počas dažďa. Dávajte si pozor na rýchlosť a do zákrut vchádzajte naozaj pomaly. Šoférujte s oboma rukami na volante. Ak ste sa rozhodli zastaviť na krajnici, urobte tak radšej mimo stromov alebo miest, z ktorých by sa mohli uvoľniť predmety.

You may also like