Home Zdravie a krása Kardio verzus posilňovanie. Čo zvíťazí?

Kardio verzus posilňovanie. Čo zvíťazí?

by spravca
Kardio verzus posilňovanie. Čo zvíťazí?

Ľudia, ktorí sa snažia schudnúť alebo vyformovať postavu, sa delia do dvoch skupín. Prvá skupina nedá dopustiť na kardio. Druhá skupina formuje postavu pomocou posilňovania, či už s činkami, alebo vlastnou váhou. Obe skupiny považujú svoj spôsob športovania za jediný správny. Aká je pravda? Je lepšie sa venovať kardiu alebo dvíhať železo?

Pomocou kardia chudnete, ale…

Medzi kardio cvičenia sa zaraďujú všetky formy pohybu, ktoré sú zamerané na vysokú tepovú frekvenciu bez využitia závažia. Ide napríklad o beh, rýchlu chôdzu, cvičenie na orbitreku či plávanie. Všetky tieto aktivity pomáhajú spaľovať tuky a niektoré aj čiastočne formovať postavu. Aby vás kardio bavilo dlhodobo, mali by ste jednotlivé športy častejšie striedať. Práve vyznávači kardia často upadnú do stereotypu a následne sa športu prestanú venovať. Na to, aby ste naozaj efektívne chudli musíte pri kardiu dosiahnuť aspoň 60 % vašej najvyššej tepovej frekvencie. Tá sa udáva podľa rôznych parametrov ako pohlavie, váha či vek. Na internete nájdete kalkulačky, ktoré vám maximálnu tepovú frekvenciu vypočítajú. Okrem hrozby stereotypu má kardio cvičenie oproti posilňovaniu ešte jednu nevýhodu. Ide o to, že namáhate len niektoré svaly v tele, a preto hrozí, že sa po schudnutí bude na vás všetko triasť.

Posilňovanie je všestranné cvičenie

Silové cvičenie má oproti kardiu veľa výhod. V prvom rade vás neprestane baviť. Formy silového cvičenia sú veľmi rozmanité, flexibilné a zábavné. Niekto dáva prednosť cvičeniu vo fitku, iný cvičí doma pomocou vlastnej váhy. Alebo stačí, aby ste si dokúpili na doma pomôcky ako odporové gumy, bradlá, činky a dobre vám poslúži tiež hrazda na cvičenie. Vďaka silovému tréningu budujete svalstvo a perfektne formujete postavu. Svaly sú výbornými spaľovačmi v tele. Čím väčšie svaly máte, tým lepšie pracuje váš metabolizmus. Zároveň pri posilňovaní spálite rovnaké množstvo kalórií ako pri kardiu. Ešte jeden fakt je pozoruhodný. Po kardii pocítite vlčí hlad, čo sa vám po posilňovaní nestane. Ak ste sa rozhodli pre prechod z kardia na posilňovanie, všetky potrebné pomôcky na cvičenie nájdete v internetovom obchode inSPORTline.

Hľadajte ideálny kompromis

Neviete sa kardia vzdať? To ani nemusíte. Ak vás baví a vidíte, že vám pomáha pri zhadzovaní kilogramov, tak sa mu pokojne venujte naďalej. Skúste však občas kardio doplniť silovým cvičením a uvidíte, že výsledky budú ohromujúce.

You may also like