Home Rady a tipy Horskí záchranári radia – prečo nosiť turistickú obuv

Horskí záchranári radia – prečo nosiť turistickú obuv

by spravca
Horskí záchranári radia – prečo nosiť turistickú obuv

Krútite hlavou nad turistami, ktorí uviazli v horách alebo sa počas túry zranili? Nikdy neviete, kedy sa do podobnej situácie môžete dostať aj vy. Stačí sekunda nepozornosti, na nohách tenisky a už sa šmýkate dolu svahom. Tenisky a iná nevhodná obuv tvoria gro úrazov v horách. Horskí záchranári jednoznačne varujú – bez turistickej obuvi do hôr nechoďte.

Tri najčastejšie príčiny zranenia v horách

Horskí záchranári si vedú štatistiky, ktoré hovoria jasnou rečou – turisti v horách zanedbávajú hlavne tri nástrahy.

  • Nevhodne zvolená trasa – preceňovanie terénu a vlastných síl vedú k zraneniam, ktorým by sa dalo predísť. Najskôr si odskúšajte miernejší terén, prejdite vyznačené, rovné turistické trasy a až po nejakom čase sa púšťajte do výstupov.
  • Nevhodné oblečenie – premoknutí na kosť, premrznutí a unavení robíte viac chýb. Nespoliehajte sa na to, že predpoveď hlási jasné počasie. Vo vyššie položených miestach môže prísť búrky behom pár minút. V batohu majte vždy pláštenku, náhradné ponožky a mikinu.
  • Nevhodné obutie – pošmyknutie, vyvrtnutie členka, pád do rokliny. Všetky tri nehody majú spoločného menovateľa, a to zlé obutie. Do hôr patrí jedine turistická obuv. Zabudnite na tenisky alebo dokonca sandále. Turistické topánky sú ochranou chodidiel, členkov a bránia zraneniam.

Tisíce výjazdov a jediná príčina

Vo Vysokých Tatrách absolvujú horskí záchranári ročne približne 3000 výjazdov. Zaujímavé je, že v lete dochádza k rizikovým situáciám v rovnakej miere ako v zime. Na vine je pánska a dámska turistická obuv resp. ich absencia. Záchranári bežne vyťahujú ľudí z priekop alebo ich ratujú so zlomeninami, pretože sa pošmykli. S vhodným obutím by k pošmyknutiu nemohlo prísť. Tenisky a sandále sú obuv, ktorá je pre horský terén príliš mäkká. Nielen pošmyknutie je rizikové. Keď turista stúpne na ostrý kameň, dochádza k porezaniu a krvácaniu. Mäkké tenisky premoknú, po daždi sa na listoch šmýkajú. Do sandálov natečie a nedokážete udržať balans. Veľmi nepríjemné je vyvrtnutie členka alebo pád na koleno spôsobený podvrtnutím chodidla. Kúpiť turistické topánky znamená predísť niekoľkotýždňovému liečeniu alebo trvalému poškodeniu zdravia.

You may also like