Home Rady a tipy Túžim kormidlovať loď. Ako na to?

Túžim kormidlovať loď. Ako na to?

by spravca
Túžim kormidlovať loď. Ako na to?

Spraviť si „šoferák“ na loď nie je vôbec zložité. Ak sa s myšlienkou kormidlovania lode už nejaký ten čas pohrávate, tak smelo do toho. Stačí vám absolvovať kurz a k svojmu snu budete o krok bližšie. Pred kurzom si však položte zopár otázok. Vďaka otázkam zistíte, ktorý z kurzov je pre vás vhodný a dostačujúci.

Kde chcete loď kormidlovať?

Je rozdiel, či sa budete plaviť len po vnútrozemských tokoch, alebo túžite loď ovládať aj na mori. Na kormidlovanie lodí mimo morí s výkonom motora silnejším ako 4 kW vám stačí kurz vodca malého plavidla. Na kurze sa naučíte teóriu a absolvujete tiež praktické cvičenia. Kormidlovať loď na mori môžete len po absolvovaní kurzu veliteľa rekreačného námorného plavidla. Tento kurz sa delí do kategórií podľa toho, ako ďaleko od pobrežia sa túžite plaviť. Pred zložením kapitánskych skúšok sa musíte preukázať, že ste zložili skúšky rádiotelefonistu.

Akú loď chcete kormidlovať?

V prípade, že pozeráte inzeráty, ktoré ponúkajú jachty a lode na predaj väčších rozmerov a so silnejším motorom, budete iste potrebovať minimálne preukaz vodcu malého plavidla. Pozor na to, že tento preukaz nielenže platí len na vnútrozemských vodách, ale sa delí tiež do kategórií. Kurz vodca malého plavidla v najnižšej kategórii umožňuje kormidlovať plavidlá s motorom o výkone 4 až 20 kW. Pre silnejšie plavidlá alebo pre plavidlá s plachtami pre väčší počet pasažierov budete musieť zložiť skúšky na vyššie kategórie (B a C).

Koľko ste ochotní zaplatiť?

Finančná stránka zaujíma každého. Je priepastný rozdiel medzi cenou kurzu vodcu malého plavidla a kapitánskeho kurzu. Za prvý menovaný dáte okolo 300 € plus kolky a potvrdenia od lekára. Kurz vodcu rekreačného námorného plavidla je finančne náročnejší. Samotný kurz stojí v závislosti od firmy okolo 500 €. K tejto sume si musíte prirátať cenu kurzu rádiotelefonistu, ktorý stojí vyše 100 €. Po zložení skúšok vás čaká praktická časť, pretože na riadenia lode po mori musíte preukázať prax v kormidlovaní lode minimálne 200 námorných míľ. Za týždenný pobyt na mori so skúsenými inštruktormi vytiahnete z peňaženky od 600 € vyššie. Následne už môžete kupovať jachty na predaj.

Koľko voľného času máte?

Oba kurzy nie sú náročné z hľadiska toho, čo všetko musíte ovládať. Nečakajú vás mesiace bifľovania, ale stačí, keď na kurze budete dávať pozor. Čas však budete musieť venovať kurzu samotnému. Kurz vodca malého plavidla trvá len jeden víkend. Kapitánsky kurz vám zoberie dva celé víkendy plus týždeň, ktorý strávite na mori pri praktickej výučbe.

https://www.shutterstock.com/image-photo/smiling-young-sailor-navigating-caribbean-sea-122465497

You may also like