Home Ľudia a Život Zdravotné výhody domácej vírivky a bazéna: rehabilitácia, relaxácia a chudnutie

Zdravotné výhody domácej vírivky a bazéna: rehabilitácia, relaxácia a chudnutie

by spravca
Zdravotné výhody domácej vírivky a bazéna

Trápia vás bolesti chrbta, máte problémy s kĺbmi, chcete schudnúť, ale nenachádzate si čas na pravidelný šport?

Skvelým riešením, ako začať pravidelne regenerovať svoje telo, je domáca vírivka alebo bazén. Stačí vám malá vodná plocha so správnymi parametrami a nemusíte bojovať s časom ani odhodlaním.

Aj malý bazén môže pomôcť

Mnoho ľudí mávne rukou nad domácim bazénom pre jeho malú veľkosť ako letnou zábavou pre deti. V skutočnosti však na jeho veľkosti nezáleží. Ak nie je vašou ambíciou preplávať kilometre, ale rehabilitačné účely, je takýto bazén ideálnou voľbou.

Vďaka tomu, že je tak blízko, môžete vo vode stráviť oveľa viac času a byť tam častejšie. To je základom účinnosti všetkých cvičení a fyzických aktivít. Plávanie v skorých ranných hodinách alebo neskôr večer môžete kombinovať s otužovaním, aby ste z pobytu vo vode vyťažili čo najviac.

Základom pohybu vo vode v bazéne sú ľahké rehabilitačné strečingové cvičenia. Postupne pridávajte posilňovacie cvičenia. Keďže voda je vztlaková, pri pohybe si nenamáhate kĺby, ale posilňujete hlbšie svaly.

Priaznivé účinky vírivky

V porovnaní s tradičným bazénom je vírivka navrhnutá pasívnejšie. Vďaka technologickému vývoju si jej upokojujúce účinky môžete pravidelne vychutnávať aj doma. Hlavnou výhodou, ktorú fyzioterapeuti zdôrazňujú, je teplá voda. Uvoľňuje svaly v tele, zahrieva telo a uvoľňuje celkové napätie, pod ktorým sa často ohýbame celý deň bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Teplá voda v kombinácii s rôznymi prúdmi, ktoré vírivá vaňa vytvára, stimuluje krvný a lymfatický obeh, čo pomáha pri opuchoch kĺbov. Pri častejšom pobyte má prúdenie vplyv aj na chudnutie, pretože stimuluje svaly a napomáha poteniu.

Ako sa starať o bazén a vírivku

Aby ste z bazéna alebo vírivky mali len úžitok, udržiavajte ich v dobrom hygienickom stave. Pri prevádzke domáceho bazéna sa nezaobídete bez kvalitnej pieskovej filtrácie, ktorá dokáže prefiltrovať celý objem bazéna. Filtrácia zbavuje vodu všetkých drobných nečistôt, pričom sa raz za čas sama vyčistí. V závislosti od intenzity používania je možné filtračný piesok vymeniť približne raz za dva roky.

Spočiatku ide o väčšiu investíciu, ktorá sa však mnohonásobne vráti. Bazén alebo vírivku môžete využívať neobmedzene bez toho, aby ste museli platiť vysoké poplatky v plaveckých a wellness centrách, a môžete si byť istí čistým prostredím. Zdravotné účinky hydroterapie tak pocítite oveľa skôr a ľahšie si ich udržíte. Bazény aj vírivky nájdete www.hawaj.sk .

You may also like