Home Rady a tipy 5 zásad zdravého a plnohodnotného spánku

5 zásad zdravého a plnohodnotného spánku

by spravca
5 zásad zdravého a plnohodnotného spánku

Opäť ste sa zobudili celí rozlámaní a s pocitom, že ste vlastne ani nespali? Približne 30 % ľudí sa nedokáže plnohodnotne vyspať. Príčiny tohto javu sú viaceré a niekedy stačí zmeniť naozaj maličkosť, aby sa spánok premenil z nočnej mory na prechádzku ružovou záhradou. Ak vás už nebaví nočné prehadzovanie sa z boka na bok, riaďte sa našimi zásadami zdravého a plnohodnotného spánku.

1. Dávajte si pozor na to, čo robíte pred spaním

Celý deň v práci pozeráte do počítača a večer nahradíte počítač displejom mobilného telefónu. Ak táto veta vystihuje váš režim, je jasné, že sa kvalitne nevyspíte. Môžete si kúpiť kráľovskú posteľ a najdrahší matrac, no bez eliminácie modrého svetla ružové sny neprídu. Približne hodinu pred spaním sa vyhnite vyžarovaniu modrého svetla, ktoré blokuje tvorbu hormónu melatonínu tzv. hormónu spánku.

2. Nezáleží len na tom s kým spíte, ale aj na čom spíte

Mať v noci po boku milovaného k blahodarnému spánku prispieva. Čo však k hlbokému spánku neprispieva, je preležaný, starý alebo príliš malý matrac. Matrac by ste mali prispôsobiť svojmu zdravotnému stavu, váhe i obľúbenej polohe spánku. Dôležitá je taktiež dostatočná veľkosť, ktorá pri jednej osobe znamená matrac 90×200. K matracu si dokúpte adekvátny rošt do postele a budete spať ako v bavlnke.

3. Večer hody a ráno oči pre plač

Zjedli ste na večeru rezeň so šalátom a zaliali toto typické slovenské jedlo pivom? V tomto prípade nemôžete čakať, že sa vám bude dobre spať. Vaše telo bude namiesto odpočinku spracovávať kopec jedla. Ráno sa budete cítiť ako po maratóne. Podobné je to s alkoholom. Po pár pohárikoch sa síce cítite unavení, ale spánok nestojí za nič.

4. Na všetko dobré v živote je nutné si vyčleniť čas

Celý deň ste v strese a v strese aj zaspávate. Myšlienky vám prúdia v hlave, pozeráte na hodinky a zrazu je ráno. V živote si musíte okrem práce nájsť čas aj na relax a spánok. Spánkový režim by ste mali mať rovnaký počas celého týždňa. Absolútne neplatí pravidlo, že spánok doženiete počas víkendu. Doprajte si čas na spánok! U dospelého človeka by mal trvať 7 až 8 hodín.

5. Počas dňa sa venujte fyzickým aktivitám

V prípade, že máte sedavé zamestnanie, mali by ste ho kompenzovať športom. Fyzická aktivita a príjemná únava zo športu spánku prospievajú. Pozor však na intenzívnu pohybovú aktivitu dve hodiny pred spánkom. Ak ste cez deň nestihli športovať, večer sa to nesnažte dohnať. Radšej sa choďte s partnerom poprechádzať a uvidíte, že zaspíte ako lusknutím prsta.

You may also like